Hana Blažíková soprán
Umělec
Hana Blažíková je mimořádnou osobností na české i mezinárodní scéně staré hudby. Sopranistka s nezaměnitelnou barvou hlasu, vřelým hudebním výrazem a citlivým vokálním projevem si získala obdiv na mnohých tuzemských i zahraničních pódiích.
Hana Blažíková se narodila v Praze. Je absolventkou Pražské konzervatoře, kde studovala ve třídě Jiřího Kotouče, a mistrovských kurzů u Poppy Holden, Petera Kooije, Moniky Mauch a Howarda Crooka.
Hana Blažíková se věnuje interpretaci převážně barokního, renesančního a středověkého repertoáru a sólově vystupuje s řadou předních světových ansámblů jako Collegium Vocale Gent, Bach Collegium Japan, Gli Angeli Genève, Amsterdam Baroque Orchestra, L’Arpeggiata, Ensemble Pygmalion, Nederlandse Bachvereniging, La Cetra, La Capella Reial de Catalunya, Ensemble Masques, Les Passions del’Âme, Constantinople, a další. Z českých ansámblů jmenujme předně Collegium Marianum, Tiburtina Ensemble, Collegium 1704, Cappella Mariana a Musica Florea.
Hana Blažíková pravidelně vystupuje na významných mezinárodních festivalech jako Pražské jaro, Edinburgh International festival, Salzburger Festspiele, Oude Muziek Utrecht, Tage Alter Musik Regensburg, Resonanzen (Vídeň), Letní slavnosti staré hudby, Festival de la Chaise-Dieu, Chopin i jego Europa, Festival de Saintes, Bachfest Leipzig nebo Concentus Moraviae.
Bachova díla zpívala i s Boston Symphony Orchestra a s Bamberger Symphoniker pod taktovkou Herberta Blomstedta. Spolupráce s Bach Collegiem Japan ji přivedla i do newyorské Carnegie Hall. Od roku 2015 úzce spolupracuje s věhlasným hráčem na cink Brucem Dickeym, se kterým natočila 2 sólová CD (Breathtaking 2016 a On the Breath of Angels 2020) a několik nahrávek s jeho ansámblem Concerto Palatino. Spolu podnikli několik koncertních turné po Severní Americe (naposledy 2023) a po Austrálii a Tasmánii (2019). V roce 2017 vystoupila v rolích Euridice, Musicy, Minervy, Fortuny a Poppey v sérii tří oper Claudia Monteverdiho L’Orfeo, Il ritorno d’Ulisse in patria a L’incoronazione di Poppea pod vedením Johna Eliota Gardinera. Projekt „Monteverdi 450“ byl uveden v předních operních a koncertních domech v Evropě a v USA.
Hana Blažíková se věnuje také hudbě pozdějších epoch, již dvakrát byla přizvána na festival Chopin i jego Europa ve Varšavě, aby zde přednesla písně Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Jana Václava Tomáška a Antonína Dvořáka. V roce 2013 nahrála kompletní Chopinovo písňové dílo.
Umění Hany Blažíkové je zaznamenáno na více než čtyřiceti CD nahrávkách, včetně kompletního vydání Bachových kantát s Bach Collegium Japan. Z jejích posledních nahrávek vyjmenujme alespoň La Morte del Cor Penitente G. Legrenziho (s Ensemble Masques), oratorium Antiochus a Stratonica Ch. Graupnera (s Boston Early Music Festival Orchestra), a Lilium mezi trním (s Collegiem Marianum), která byla nominována na cenu Anděl 2023.
Hana Blažíková se věnuje také hře na gotickou a románskou harfu a vystupuje sólově, v duu s Barborou Kabátkovou a se souborem Tiburtina Ensemble.