Lenka Torgersen koncertní mistr

Umělec

Lenka Torgersen studovala hru na housle na plzeňské konzervatoři a poté na HAMU v Praze ve třídě prof. V. Snítila. Po absolutoriu v roce 1998 se začala intenzivně věnovat hře na barokní housle, ve které se zdokonalovala v letech 1999- 2003 jako studentka Scholy Cantorum Basiliensis ve třídě prof. Chiary Banchini.

 

Je koncertním mistrem souboru Collegium Marianum a v letech 1999 - 2012 působila jako koncertní mistr souboru Collegium 1704. Pravidelně spolupracovala a spolupracuje s dalšími českými i zahraničními soubory, např. La Cetra Barockorchester Basel, Ensemble 415, Freitagsakademie Bern, conSequenza, Ensemble Inegal, Les Traverseés Baroques, Orchestr J. S. Bach Stiftung St. Gallen, Ensemble Tourbillon ad. Jako komorní hráč i sólistka vystupuje na významných evropských pódiích a festivalech, např. Pražské jaro, Ambronay Festival, Festival de Sable, Festival La Chaise Dieu, MAfestival Bruges, Festival oude Muziek Utrecht, Innsbrucker Festwochen, Festival del Camino de Santiago, Festival Santander ad.

 

Nahrává pro renomované společnosti jako Harmonia Mundi, Accent, Zig-Zag Territoires, Pan Classics, Supraphon ad. V roce 2010 se jako sólistka podílela se souborem Collegium 1704 na nahrávce instrumentálních děl A. Reichenauera, za niž získala kromě dalších skvělých kritik i ocenění Diapason d’Or. V roce 2013 pak pro společnost Supraphon natočila sólové CD Il Violino Boemo, na němž v novodobé premiéře oživila sonáty českých houslových virtuózů 18. století. I tato nahrávka se dočkala řady pozitivních recenzí u nás i v zahraničí.

 

V letech 2008 - 2011 vyučovala hru na barokní housle a komorní hru na Týnské škole při Univerzitě Karlově v Praze, v současné době působí jako externí pedagog v oboru barokní housle a provozovací praxe barokní hudby na AMU a JAMU.