Patricia Janečková soprán

Umělec

Patricia Janečková, původem ze Slovenska, vyrůstala a žije v Ostravě, kde pod vedením Evy Dřízgové-Jirušové absolvovala operní zpěv na Janáčkově konzervatoři a v současné době studuje na katedře sólového zpěvu Ostravské univerzity. V roce 2014 se jako šestnáctiletá stala absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě. Získala tak stipendium na letních pěveckých kurzech v italském Arezzu 2015 (Evropská hudební akademie), kde pracovala pod vedením barytonisty La Scaly Renato Brusona. V roce 2016 získala tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V roce 2010 se coby dvanáctiletá stala absolutní vítězkou česko-slovenské televizní soutěže Talentmania.

 

Patricia má za sebou řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí (např. Starry Night ve Vídni, Junge Talente der Klassik v rakouském Klosterneuburgu, Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou, Festival Terras Sem Sombra v portugalské Grândole, Les musicales de Louvergny ve Francii, Smetanova Litomyšl, Talentinum ve Zlíně, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Janáčkův máj, Lednicko-Valtický hudební festival a Concentus Moraviae).

 

Patricia Janečková měla doposud příležitost zpívat mimo jiné s Petrem Dvorským, Adamem Plachetkou (s nímž nahrála duet „Pa pa pa“ na své první CD, 2011), dále se Štefanem Kocánem, Romanem Janálem, Petrem Bergerem, Evou Dřízgovou-Jirušovou a dalšími umělci.

 

V roce 2015 debutovala na dvou operních scénách na Slovensku (Státní divadlo Košice – Figarova svatba, Barbarina; Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna, Pamina). Jako sólistka účinkuje s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry, jako např. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, s Janáčkovým komorním orchestrem či s komorním souborem Camerata Janáček.

 

Dlouhodobá spolupráce ji pojí rovněž s Národním divadlem moravskoslezským – jako sólistka se na jeho scéně představila v Brittenově dětské opeře Kominíček, v hudebně dramatické inscenaci Kytice a nejnověji v muzikálu Romeo a Julie a v roli Esmeraldy v Prodané nevěstě. Od roku 2017 spolupracuje také se souborem Collegium Marianum.

Koncerty